Amerika Üniversiteleri

Sen de hayaller ülkesi Amerika’da üniversite ya da master eğitimi almayı düşlüyorsan, sınav ya da puan engeline takılmadan, istediğin okula başvurabilirsin…

Ancak plan yapmaya başlamadan önce, Amerikan eğitim sistemi hakkında biraz bilgi alabilirsin…

Amerika’da Üniversite Eğitimi Alabilmek için…
Amerika’da üniversite ya da master eğitimi alabilmek için, öncelikle yeterli seviyede İngilizce bilmelisin.

İngilizce konusunda eksiklerin varsa, Amerika veya farklı bir ülkede İngilizce öğrenebileceğin bir dil okuluna kaydolabilirsin.

İngilizce seviyen yeterliyse, TOEFL puanınla seviyeni belirleyip, lise diploman ve not ortalaman ile birlikte istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

(Eğer Uluslararası Bakalorya’ya sahipsen, Amerika’da bir üniversiteye direkt başvuruda bulunabilirsin.)

Amerika’da 4 Yıllık ve 2 Yıllık Üniversite
Üniversite konusunda seçim yapmadan önce, Amerika’da 4 yıllık ve 2 yıllık olmak üzere iki çeşit üniversite olduğunu bilmelisin.

4 yıllık normal üniversitelerin daha fazla kabul koşulu varken, 2 yıllık olan ve “Community College” olarak adlandırılan üniversitelere daha kolay giriş yapabilirsin.

Bu duruma göre, koşulları rahatlıkla yerine getiriyorsan 4 yıllık bir üniversiteye direkt başvurabilir; ya da daha kolay yoldan önce bir “Community College”ta eğitim alıp, 3. ve 4. sınıf için 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsin.

İkinci seçeneği tercih edersen, eğitim giderlerin konusunda da bütçeni rahatlatabilirsin.

Amerika’da Yüksek Lisans/Master Eğitimi
Eğer Amerika’da master eğitimi almayı düşünüyorsan, İngilizce seviyen ve üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilirsin.

Ancak gerekli not ortalamasına sahip değilsen, 10-30 hafta kadar süren bir Pre-Master programına katılabilirsin.

(Eğer MBA eğitimi almayı düşünüyor ve iş deneyimi konusunda eksiğin varsa, bir Pre-MBA programına da katılabilirsin.)

Anlatılanlara dayanarak eğitim almak istediğin okulu seçmeden önce iyi bir araştırma yapman gerektiğini de unutma. Çünkü eyaletlerden oluşan Amerika’da, her eyaletin kendi eğitim bakanlığı ve kendine has eğitim olanakları vardır.

Bu nedenle Amerika’da tercih edebileceğin yüzlerce üniversiteye aşağıda birkaç örnek bulabilir ve eğitim almak isteyeceğin okulun kabul koşulları,konaklama imkanları ve fiyatı konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin..

shape-29
GoWest
Amerika Üniversiteleri

Gösterilen sonuç sayısı: 4

GoWest

Kayıt Süreci