Dil Eğitimi Hakkında Öğretmenlerinin Bilmeni İstediği 5 Şey

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 03 Eyl, 2019
  • 0 Yorum
  • 3 dk Okunur

Dil Eğitimi Hakkında Öğretmenlerinin Bilmeni İstediği 5 Şey

 
İyi derecede İngilizce öğrenmek ya da farklı bir dili sular seller gibi konuşabilmek mi istiyorsun? O zaman yazımızın devamını okuyarak, yabancı dil öğretmenlerinin tavsiyelerine biraz kulak verebilirsin…

  1. Bir Yabancı Dili Öğrenmenin Sonu Yoktur

Ana dilimiz Türkçe de bile hala hiç bilmediğimiz kelimelerle karşılaşabilirken, yabancı bir dilde bundan çok daha fazlasını yaşayabilirsin.

Çünkü dil bir kültürdür. Yeni bir dili öğrenirken, yeni bir kültürü öğrenirsin ve kendin de dahil olmak üzere bitmeyecek bir gelişim içine girersin.

Bu nedenle başta İngilizce olmak üzere, yeni bir dili öğrenmenin, daha doğrusu öğrendim ve bitti demenin imkânı yoktur.

Kendini sınırlandırmadan ya da tamamen öğrenmek gibi kendin için iddialı hedefler belirlemeden, dil öğrenmenin keyifli ve hiç bitmeyecek bir süreç olduğunu unutmamalısın.

  1. Hedeflerini Belirle

Dil eğitimi konusunda başarıya ulaşmak ve hayal kırıklığına ya da umutsuzluğa kapılmamak için kendine hedefler koymalı, hatta bu hedefleri kendi aralarında bölümlere ayırmalısın.

Böylece planlı bir şekilde öğrenmeye devam ederken, dil eğitimin sırasında kendi gelişimini de takip edebilirsin.

Bir hedefi başardıktan sonra, daha fazla heveslenerek bir sonraki aşamaya geçebilirsin.

Örneğin akıcı İngilizce konuşabilmek, başlangıç için büyük bir hedef olabilir. Bunu öncelikle konuşulanı anlayabilmek, yazabilmek ve konuşabilmek olarak kendi içinde bölümlere ayırabilirsin.

Eğer mesleğin veya ilgi alanın politika ya da siyaset konularıyla ilgiliyse, hiç sözlüğe bakmadan bir gazete makalesi okuyabilmek gibi daha küçük hedefler de belirleyebilirsin.

  1. Bol Bol Oku

Herkeste bulunmayan, bulunan için de büyük bir nimet olan okuma alışkanlığı, yabancı bir dili öğrenirken sana çok şey katabilir.

Okuyacağın bir kitapta günlük hayatta karşına çıkamayacak kadar çok kelimeyle tanışabilirsin. Bunları not ederek ve okuyacağın metne göre bu kelimelerle sık sık karşılaşarak hafızana daha kolay kaydedebilirsin.

Sadece kitap değil, makale, dergi, blog gibi birçok metni okurken, öğrenmek istediğin dile yatkınlığını da arttırabilir, gramer yapısına takılmadan söyleyiş biçimlerine ya da kelimelerin kullanım şekillerine aşinalık kazanabilirsin.

Tüm bu uğraşların sonunda, İngilizce ya da öğrenmek istediğin dildeki kitabı bitirerek, kendin için büyük bir hedefi gerçekleştirebilir ve kendine daha fazla güvenebilirsin.

  1. Dilin Konuşulduğu Yere Git

İmkanlar dahilinde gerçekleştirilebilecek bir tavsiye olsa da bir yabancı dili öğrenebilmenin en iyi yolu konuşulduğu ülkeye gitmektir.

Özellikle de çevrende ana dilini bilen biri olmazsa, gittiğin ülkenin dilini öğrenmekten başka seçenek bulamaz ve daha fazla gayret gösterebilirsin.

Gittiğin yerde bol bol gezerek, yeni insanlarla tanışarak, sosyalleşerek, yeni yerler görerek, duyarak, yazarak, dinleyerek, konuşarak ve kısacası yaşayarak İngilizce ya da farklı bir dili kesinlikle daha kolay öğrenebilirsin.

Bunu özellikle de eğitim için yurt dışında kalarak başarabilirsin.

Kısa süreli turistik geziler yerine, en az bir ayını öğrenmek istediğin dilin konuşulduğu ülkede geçirerek, o dile daha uzun süre maruz kalabilirsin.

  1. Asla Vazgeçme

“Dil nankördür.” deyişini sadece öğretmenlerinden değil, yabancı dil bilen birçok kişiden duyabilirsin.

Bunun için öğrendiğin dili hayatının bir parçası haline getirmeli, sık sık okuyarak, yazarak, konuşarak, sahip olduğun bu beceriyi kaybetmemek için çalışmalısın.

Bisiklete binmek ya da yüzmek gibi bir beceri olmayan yabancı dilini, kullanmadığın sürece hızlı bir şekilde unutabilirsin.

Öğrendiğin dili unutmanın önüne geçmek için kitaplarını İngilizce ya da bildiğin dilde okuyabilir, haftada birkaç defa alt yazılı ya da cesaretliysen altyazısız filmler izleyebilir, anlaştığın bir arkadaşınla yabancı dilde iletişim kurabilir veya senin yaratıcılığına kalmış farklı çözümler uygulayabilirsin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir