Kanada Devlet Liseleri

Tercihin Kanada’da bir devlet lisesinde eğitim almak olacaksa, yabancı öğrenciler için ücretli olan okullarda, özel liselere kıyasla daha ekonomik bir eğitim alabilirsin.

Okul tercihini ise, Amerika’ya benzer bir şekilde, “district” denilen bölgeler içindeki okullara göre yapabilirsin.
(NOT: Kanada’da devlet liseleri 5 farklı bölge(district) içinde yer alır.

British Columbia (Kendi içinde 6 bölgeye ayrılır.), Alberta, Manitoba, Ontario (Kendi içinde 3 bölgeye ayrılır) ve Nova Scotia ve New Brunswick.

Bu Eyaletler içinden sadece Nova Scotia ve New Brunswick seçim yapmak yerine, okuluna devlet tarafından yerleştirilirsin.)

Aşağıda Kanada’da seçebileceğin Eyaletlere örnek bulabilirsin.
Ancak seçimini kolaylaştırman için, eğitim seviyen, yaşın, kariyer planların, hobilerin, ilgi alanların, yeteneklerin ve yaşam tarzın konusunda bizi bilgilendirip, sana uygun olabilecek Kanada devlet liselerini bizden daha detaylı şekilde öğrenebilirsin.

Örneğin piyano çalmaya ilgin varsa ya da kariyer hedefin bir piyanist olmaksa, müzik eğitimi alabileceğin ya da müzik kulübü olan bir okulda eğitim alabilir; hatta müzikle ilgilenen ve belki de evinde piyanosu bulunan bir aile yanında konaklayabilirsin.
Kanada’daki devlet liselerinde bulundukları eyaletin mezuniyet koşullarına göre diploma verebilir.

Örneğin Ontario eylatinde bulunan tüm liselerden toplamda 30 kredi ile Ontario Lise Diploması alabilirken, British Columbia eyaletindeki tüm okullardan toplamda 80 kredi ilse Dogwood Diploması alabilirsin.

(Ontario eyaletinde örneğin matematik dersleri 1 kredi sayılırken, British Columbia eyaletinde matematik dersleri 4 kredi sayılabilir)
Ayrıca her lisede, seni okul sonrası hayata hazırlaması için evsiz barınağı, yaşlılar yurdu, yardım derneği ya da bağış organizasyonu gibi yerlerde toplum hizmeti adı altında belirli sürelerde çalışabilirsin.

Kanada Devlet Liselerinde Uluslararası Bakalorya ya da Advanced Placement Eğitimi de Alabilirsin.

9.sınıftan 12.sınıfa kadar eğitim alabileceğin Kanada liselerinde 9. ve 10. sınıfta Matematik, Fen, Tarih, Coğrafya, İngilizce, Fransızca…gibi ağırlıklı olarak zorunlu derslerine ek çeşitli alanlarda seçmeli dersler alabilirsin.

11. ve 12. sınıf gibi son senelerinde ise ağırlıklı olarak seçmeli dersler görebilir ve bunlar içinden üniversitede eğitim görmek istediğin alana uygun olanları tercih edebilirsin.

Ayrıca Kanada’daki birçok lisede 11. ve 12. sınıf eğitimin için Uluslararası Bakalorya(IB) ya da Advanced Placement programlarını bulabilirsin.

shape-29
GoWest
Kanada Devlet Liseleri İçin Eyaletler

Gösterilen sonuç sayısı: 7

GoWest

Kayıt Süreci