Macaristan Üniversiteleri

Yurt dışında üniversite eğitimi almayı planlıyor ancak, eğitim masrafların ve yaşam giderlerin için endişeleniyorsan, kaygılarını Macaristan’ı tercih ederek giderebilirsin.

Türkiye’de bir özel üniversiteye ayıracağın bütçe ile, aynı zamanda bir Avrupa ülkesi olan ve tıpkı Polonya gibi öğrenci dostu bu ülkede, harika bir eğitim alabilirsin.

Macaristan’da Üniversite Eğitim Dili İngilizcedir
Macaristan’da üniversite eğitimini İngilizce olarak alabilirsin.

Eğer yeterli seviyede İngilizce biliyorsan, bunu belirtmek için İngilizce seviye tespit sınavlarına (IELTS / TOEFL gibi) katılabilirsin.

Macaristan’da eğitim hayatına başlayacak seviyede İngilizce bilmiyorsan, çoğu üniversitede İngilizce hazırlık eğitimi görebilir; veya üniversite eğitimin öncesinde, yine yurt dışında bir dil okuluna kaydolabilirsin.

Ancak, çoğu bölüm için Macarca seçeneği ile de karşılaşabilir ve İngilizce bölümlere göre Macarca eğitimi daha hesaplı bulabilirsin.

Macaristan’da Sınavsız Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi Görebilirsin
Türkiye’de ya da Macaristan’da herhangi bir sınava katılmadan, istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, sadece güzel sanatlar alanında bir bölümü tercih edeceksen, bir yetenek sınavına katılabilir veya çalışmanlarından oluşan bir portfolyo hazırlayabilirsin.

Macaristan Üniversiteleri ve Türkiye Arasında Denklik
YÖK kararına göre, Macaristan’daki üniversiteler de dahil olmak üzere, dünya sıralamasında ilk 1000’in içinde yer alan tüm üniversitelere sınavsız girebilir ve Macaristan’da göreceğin üniversite eğitimin ve Türkiye arasında denklik sağlayabilirsin.

Sadece tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislik bölümleri için, denklik alabilmen için YÖK’ün farklı bir uygulaması vardır.

Bahsedilen bölümler için Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarına katılmalı ve her bir bölüm için belirli bir sıralamada yer aldıktan son,ra Macaristan’da üniversite eğitimine başlayabilirsin.

(Bu uygulamaya göre, sınav sonucunda tıp eğitimi için kendi alanında ilk 40 BİN öğrenci arasında; hukuk eğitimi için kendi alanında ilk 150 BİN öğrenci arasında; mimarlık eğitimi için kendi alanında ilk 200 BİN öğrenci arasında; mühendislik eğitimi içinse kendi alanında ilk 240 BİN öğrenci arasında olmalısın.)

Macaristan’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimin için
Eğer hayalin gerçekten istediğin mesleğe sahip olmaksa, üniversite için lise diploman ve not ortalamanla; yüksek lisans/master içinse, sadece üniversite not ortalamanla Macaristan’da üniversite eğitimi alabilirsin.

Ayrıca, üniversite eğitimini Macaristan’da alarak, eğitim olanakları ve rahat yaşam koşullarına ek olarak, farklı avantajlara da sahip olabilirsin.

Örneğin Macaristan, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olduğu için, mezun olduğunda hem Türkiye’de, hem de tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir diplomaya sahip olabilirsin.

Bazı okullarda sunulan çift diploma programlarına, ya da farkı bir Avrupa ülkesinde tek sömestir eğitim alabileceğin, Erasmus programına katılabilirsin.

Ve Türkiye’ye kıyasla Macaristan’daki eğitim hayatını daha kısa sürede tamamlayabilir, üniversite eğitimini 3 yıl, yüksek lisans/master eğitimini ise 2 yıl görebilirsin.

Mezuniyetin sonunda Macaristan’da 1 yıl süresince oturma ve çalışma iznine sahip olabilir, ve bu Avrupa ülkesinde kazanacağın deneyimle, kendine çok şey katabilirsin.

Üniversite ya da master eğitimini Macaristan’da alma fikri aklına yattıysa, tercih edebileceğin onlarca Macaristan üniversitesine aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, üniversiteler, konaklama imkanları ve fiyatlar konularında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

shape-29
GoWest
Macaristan Üniversiteleri

Gösterilen sonuç sayısı: 8

GoWest

Kayıt Süreci