Trinity College School

Kanada’da lise eğitimin için özel liseleri tercih etmek istersen, Trinity College’ı değerlendirebilirsin.
Ontario eyaleti, Port Hope’ta bulunan bu özel lisede eğitim alarak, hem Ontario Lise Diploması’na sahip olabilir, hem de 11 ve 12. sınıfta İleri Düzey Yerleştirme, yani asıl adıyla Advanced Placement (AP) dersleri alabilirsin.

Kanada’daki birçok özel lise ve devlet lisesinde Advanced Placement (AP) dersleri alabilirken, bu okulda Advanced Placement Capstone Diploması’na da sahip olabilirsin.İlk iki senende eşit ağırlıklı olarak sanat ve fen bilimleri alanlarında eğitim alırken, 11. ve 12.sınıflarda uzmanlık alanına yönelip, Advanced Placement (AP) derslerine başlayabilirsin.Advanced Placement Capstone Diploma’sını alabilmek için seçtiğin alanda 4 AP dersine ek olarak, 11.sınıfta AP Seminar, 12.sınıfta ise AP Research dersini görebilirsin.
AP Seminar dersinde makale, araştırma, edebi ve felsefi içerikli yazıları okumayı ve analiz etmeyi, yayın ya da konuşma izlemeyi ve dinlemeyi öğrenebilir; sonrasında farklı kaynaklardan öğrendiklerini sentezleyerek, kendi bakış açından bir makale yazabilir ve sunum yapabilirsin.
AP Research dersinde ise, bir önceki yıl gördüğün AP Seminar dersinde öğrendiklerinden yola çıkarak, kişisel ilgi alanına yönelik akademik bir başlık üzerine 4000 ya da 5000 kelimelik bir makale hazırlayıp,araştırmanın sözlü savunmasını sunabilirsin.
AP Seminar, AP Research ve seçtiğin alanlarda 4 AP dersi için 5 üzerinden en az 3 alarak da Advanced Placement Capstone Diploması’na sahip olabilirsin.

Okulunun bulunduğu eyaletin diploması olan “Ontario Lise Diploması”nı alabilmek içinse 18’i zorunlu 12’si seçmeli olan derslerinden toplamda 30 krediyi tamamlamalısın.

Mezuniyetin için ders kredilerine ek olarak, barınak, okul, yardım kuruluşu gibi yerlerde çalışarak, 40 saatlik “Toplumsal Katılım Faaliyeti”ni gerçekleştirebilir ve son olarak da Ontario Secondary School Literacy Test’e (Kanada’da lise öğrencilerinin okur yazarlığını belirtmek için yapılan, paragraf ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir testtir)katılabilirsin.

(Ontario Secondary School Literacy Test(OSSLT)’e 10. sınıfta katılabilir ve sınavı geçemezsen, mezun olabilmek için sonraki senelerde tekrar katılabilirsin.)

Eğitimin sırasında ise, 9.sınıfta Sanat(Başlangıç Seviyesi Enstrümantal Müzik, İleri Seviye Enstrümantal Müzik, Görsel Sanatlara Giriş), İngilizce, Öğrenme Stratejileri, Sağlıklı Aktif Yaşam Eğitimi, Temel Fransızca, Matamatik (Matematik Temelleri, Matematik Prensipleri), Fen, Kanada Coğrafyası gibi zorunlu derslerine ek olarak bir seçmeli derse katılabilir;

10.sınıfta Sanat(Enstrümantal Müzik, Gitar, Orta Seviye Görsel Sanatlar, Dramatik Sanatlar), Bilgisayar Bilimi (Bilgisayar Bilimi ve Problem Çözme, İletişim Teknolojisi, Bilgisayar Bilimi Prensipleri/AP Bilgisayar Bilimi Prensipleri), İngilizce, Öğrenme Stratejileri, Kariyer Çalışmaları, Sağlıklı Yaşam ve Büyük Grup Aktiviteleri, Sağlıklı Aktif Yaşam Eğitimi, Temel Fransızca, Matamatik (Matematik Temelleri, Matematik Prensipleri), Fen, Kanada ve Dünya Meseleleri (Yurttaşlık Bilgisi ve Vatandaşlık, 1. Dünya Savaşından İtibaren Kanada Tarihi) derslerini görebilir;

11.sınıfta Sanat(Enstrümantal Müzik, Orta Seviye Gitar, Orta Seviye Görsel Sanatlar, Medya Sanatları, Dramatik Sanatlar), Bilgisayar Bilimi(İletişim Teknolojisi, Bilgisayar Bilimine Giriş), İngilizce, İngiliz Dili ve Kompozisyon, AP İngiliz Dili ve Kompozisyon, Rehberlik, Sağlıklı Aktif Yaşam Eğitimi, Sağlıklı Yaşam ve Dış Mekan Aktiviteleri, Temel Fransızca, Matematik (Fonksiyonlar, Fonksiyonlar ve Uygulamalar, Günlük Yaşam ve İş Hayatı için Matematik), Fen(Biyoloji, Ön-AP Biyoloji, Kimya, Ön-AP Kimya, Fizik, Ön-AP Fizik), Kanada ve Dünya Meseleleri (Amerikan Tarihi, Coğrafya:Doğa Güçleri:Fiziksel Süreçler ve Afetler), Beşeri Bilimler(Dünya Dinleri ve İnanç Gelenekleri : Bakış Açıları, Meseleler ve Mücadeleler, Antropoloji, Psikoloji ve Toplum Konusuna Giriş-online-), İşletme (Finansal Muhasebenin Temelleri-online-) derslerini alabilir;

12.sınıfta ise İngilizce ve Matematik zorunlu derslerine ek olarak Sanat(Müzik, Son Sınıf Görsel Sanatlar, Dramatik Sanatlar, AP Müzik Teorisi, AP Stüdyo Sanatları, AP Sanat Tarihi -Katılım Sayısına Bağlı Olarak Verilir-), Bilgisayar Bilimi(İletişim Teknolojisi, AP İletişim Teknolojisi, Bilgisayar Bilimine Giriş), İngilizce, Yazma Sanatı, Ontario Lise Okuryazarlık Kursu, İngiliz Dili ve Kompozisyon, AP İngiliz Dili ve Kompozisyon, Rehberlik, Kas Bilimine Giriş, Sağlıklı Aktif Yaşam Liderliği, Temel Fransızca, Fransız Dili ve Kültürü, AP Fransız Dili ve Kültürü, Klasik Medeniyetler, Matematik (İleri Seviye Fonksiyonlar-11 sınıfın devamı olarak-, Kalkülüs ve Vektörler, Veri Yönetimi Matematiği, Kalkülüs , AP Kalkülüs, İstatistik, AP İstatistik), Fen(Fen, Biyoloji, AP Biyoloji, Kimya, AP Kimya, Fizik, AP Fizik 1, AP Fizik 2, Dünya ve Uzay Bilimi, AP Çevresel Bilim), Kanada ve Dünya Meseleleri (Çevre ve Kaynak Yönetimi, Dünya Meseleleri:Bir Coğrafi Analiz, Kanada ve Dünya Hukuku, Kanada ve Dünya Politikası, Güncel Ekonomik Meseleleri Analiz Etme, 15.Yüzyıldan İtibaren Dünya Tarihi, Mikro Ekonomi, AP Mikroekonomi, Hükümet ve Politikalar: Karşılaştırmalı, AP Hükümet ve Politikalar: Karşılaştırmalı), Beşeri Bilimler (Teoriden Pratiğe Eşitlik ve Sosyal Adalet, Felsefe:Sorular ve Teoriler, Toplumda Mücadele ve Değişim-online-, Psikoloji-online-, AP Psikoloji), İşletme (İşletmede Liderlik:Yönetimin Temelleri-online-, Uluslararası İşletmenin Temelleri) dersleri içinden üniversitede eğitim görmek istediğin alana yönelik 6 seçmeli derse katılabilirsin.

Kanada Trinity College Lisesi Sana Neler Sunabilir?
İngilizce derslerini, yabancı öğrencilere yönelik “İkinci Dil Olarak İngilizce” dersi olarak görebilir; okulunun 10. sınıf öğrencileri için Fransa’daki bir okulla sunduğu, iki haftalık değişim programına katılarak Fransa’yı ziyaret edebilir; yabancı dil eğitimin için 1, 2 ve 3. seviye İspanyolca, İspanyol Dili ve Kültürü, AP İspanyol Dili ve Kültürü, 1,2 ve 3. Seviye Latince, 3.seviye Almanca, 1. ve 3. Seviye Basitleştirilmiş Çince, Çin Dili ve Kültürü, AP Çin Dili ve Kültürü (tüm Çince dersleri online verilir.)derslerinden istediğini seçebilir; yardımcı müfredat için okulundaki sonbahar-kış tiyatrosu, dans topluluğu, vurmalı çalgılar, rock grubu, Trinity Şarkıcıları, caz grubu, şapel korosu, doğaçlama, tiyatro sahnesi tasarımı, tiyatro makyajı, cam işi, mücevher tasarımı, seramik, yağlı boya, stüdyo sanatları, baskı, heykel, kumaş sanatları, çizgi roman sanatı, dans kulübü, siyah beyaz fotoğrafçılık, ukulele orkestrası, mülakat kulübü, dikiş, robotik, okul yıllığı gibi aktivite kulüplerine katılabilir ; spora ilgin varsa basketbol, futbol, saha hokeyi, kayak, yüzme, squash, voleybol, badminton, beyzbol, kürek, ragbi tenis…gibi alanlara yönelebilirsin…

Nerede Kalabilirsin?

Öğrenci yurdu