Polonya Üniversiteleri

Üniversite eğitimini yurt dışında almayı planlıyor, ancak bütçe açısından kaygılanıyorsan, Polonya tam sana göre bir ülke…

Neredeyse Türkiye’de özel bir üniversite için harcayabileceğin tutarla, Polonya’da eğitim alabilir ve çok daha fazla avantaja sahip olabilirsin.

Polonya’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimini İngilizce Alabilirsin
Aklına ilk takılan yabancı dil konusuysa, Polonya’da hemen hemen tüm üniversitelerde İngilizce eğitim alabilirsin.

IELTS ya da TOEFL sınavlarına katılarak belirtebileceğin derecede İngilizce bilmiyorsan, üniversitende İngilizce hazırlık eğitimi görebilir, ya da daha hesaplı bir alternatif olarak farklı bir ülkede dil okuluna kaydolabilirsin.

Bunun dışında Polonya’da Lehçe üniversite eğitimi de alabilirsin. (Polonya’da Lehçe eğitim, İngilizce eğitime göre daha hesaplıdır.)

Polonya’da Sınav Stresi Yaşamadan Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi Alabilirsin
Üniversite eğitimin için, sadece lise diploman ve not ortalamanla; yüksek lisans/master eğitimin içinse sadece üniversite not ortalamanla Polonya’da istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

Polonya’daki Üniversite’n ile Türkiye Arasında Denklik Sağlayabilirsin
YÖK’ün 16.06.2016 tarihinde açıkladığı karara göre, dünya sıralamasında ilk 1000’in içinde yer alan tüm üniversitelere sınavsız giriş yapabilirken; tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislik alanlarında denklik alabilmen için Türkiye’de yapılan LYS veya YGS sınavlarına katılman gerekir.

Bu karara göre, Türkiye’de yapılan üniversite sınavında tıp alanında ilk 40 BİN öğrenci arasına; hukuk alanında ilk 150 BİN öğrenci arasında; mimarlık alanında ilk 200 BİN öğrenci arasında; mühendislik alanında ise ilk 240 BİN öğrenci arasında bulunman gerekir.

Sadece tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislik alanlarında gerekli sıralama ve puana sahip olduktan sonra Polonya’da istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimini Polonya’da Almanın Avantajlarını Yaşayabilirsin
Yaşam ve eğitim koşullarının kolaylığına ek olarak, üniversite eğitimini Polonya’da almanın birçok avantajına sahip olabilirsin.

Örneğin Polonya, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olduğu için, mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir diplomaya sahip olabilirsin.

Bazı okullarda sunulan çift diploma programlarına ya da farkı bir Avrupa ülkesinde tek sömestir eğitim alabileceğin Erasmus programına katılabilirsin.

Mühendislik,tıp… gibi alanlar haricinde üniversite eğitimini 3 yılda, master eğitimini 1,5 yılda tamamlayarak zamandan yapabileceğin tasarrufu, bütçene de yansıtabilirsin.

Mezuniyetin sonunda Polonya’da 1 yıl süresince oturma ve çalışma iznine sahip olabilir ve bu Avrupa ülkesinde kazanacağın deneyimle, kendine çok şey katabilirsin.

Harika fırsatlarından yararlanabileceğin yüzlerce Polonya üniversitesine aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da aşağıda yer alanların dışında farklı Polonya üniversiteleri, eğitim sistemi, konaklama imkanları ve fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin…

shape-29
GoWest

Kayıt Süreci