Yurt Dışında Eğitim Alarak Özgeçmişine Neler Katabilirsin?

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 09 Eyl, 2019
  • 0 Yorum
  • 2 dk Okunur

Yurt Dışında Eğitim Alarak Özgeçmişine Neler Katabilirsin?

Gerçek hayatta kullanabileceğin bilgilerle donatılmanın ötesinde, yurt dışında eğitim alarak, sandığından çok daha fazla anlam taşıyan bir özgeçmişe sahip olabilirsin.

Özgeçmişinde yurt dışında lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ya da bir sertifika/diploma eğitimi aldığını belirterek, birçok farklı yönden tercihler arasında üst sıralara yükselebilirsin.

İş vereninin aklında yaratabileceğin veya becerilerin arasında sıralayabileceğin özellikleri listeleyecek olursak;

Değişikliğe Kolay Adapte Olma – Yurt dışında eğitim alırken, alışık olduğun güvenli ortamın dışına çıkarak, yeni bir çevrede, yeni bir kültürde ve yeni insanlarla zaman geçirirsin. Yaşayacağın bu fazla sayıda değişikliğe adapte olurken daha esnek bir insana dönüşebilirsin.

Yurt Dışı Deneyimi – Özellikle yurt dışına açılmayı hedefleyen ya da internet sayesinde yurt dışına da ulaşabilen bir yerde çalışmayı planlıyorsan, yurt dışı deneyimin sayesinde daha fazla tercih edilebilirsin. Çünkü farklı bir kültürde ve farklı insanlarla yaşama deneyimi edinmiş olur ve yeni bakış açılarına sahip olabilirsin.

Gelişmiş İletişim Becerileri – Diline fazla hâkim olmadığın bir ülkede uzun süre yaşayarak hem ileri seviyede yabancı dile sahip olabilir hem de yabancı bir dil ve kültür içinde iletişim kurmayı öğrenirsin. Bir de buna mesleki alanda yabancı dil becerilerin eklenirse, kesinlikle aranan bir özgeçmiş yaratabilirsin.

Uluslararası Ağ – Yurt dışında geçireceğin süre boyunca, tıpkı senin gibi dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle, seni meslek hayatına hazırlayacak eğitimcilerle, imkanların dahilinde çalışma fırsatı bulabilirsen, yeni iş arkadaşları veya iş verenlerle tanışabilirsin. Bu yeni insanlarla olan bağlantılarını koparmazsan, gelecekte onlarla yine birlikte olabilir, onlardan ihtiyaç duyduğun konularda yardım alabilir ya da onlar sayesinde yepyeni bağlantılar kurabilirsin.

Kendine Güven – Kişisel gelişimine birçok katkıda bulanacak olan yurt dışında eğitim sayesinde, tanımadığın bir ülkede düzen kurarak, problem çözerek, yön bularak, farklı bir kültürde yaşamayı öğrenerek, eğitim hedeflerini gerçekleştirerek… kendine olan güvenini artırabilirsin.

Problem Çözme Becerileri – Yurt dışında geçireceğin süre boyunca deneyimsizliğin de etkisiyle beklenmedik birçok olayla karşılaşabilirsin. “Öldürmeyen Şey Güçlendirir” dedikleri gibi, her çözdüğün problemle daha esnek, pozitif, soğuk kanlı, sorun analizi yeteneğine sahip bir insana dönüşebilir ve zaman içinde her zorluğun üstesinden gelmeyi öğrenebilirsin.

Dünyayı Tanıma – Eğitimin sırasında sadece bulunduğun ülkeyi değil, yeni arkadaşlarınla yapacağın kısa tatiller sırasında, okul projeleri veya değişim programlarının yardımıyla ya da bulunduğun ülkeye komşu olan ülkeleri ziyaret ederek, bambaşka kültürleri de tanıma fırsatı bulabilirsin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir