Yurtdışında Lise

Geleceğini ezber ve kader yerine, düşünce ve yeteneklerin üzerine şekillendirmek için lise eğitimini mutlaka yurt dışında almalısın.

Böylece üniversite hayatın için yaşayacağın sınav stresinden kurtulabilir, puanının yettiği değil tercih ettiğin bölümde okuyabilir ve gelecekte, seni gerçekten mutlu eden bir mesleğe sahip olabilirsin.

Neden Yurt Dışında Lise Eğitimi Almalısın?
Lise eğitimini yurt dışında almanın sana kazandırabileceklerini biraz daha açarsak; ilk olarak eğitiminin tamamını Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bir ülkede alarak, Türkiye ile birlikte dünyadaki birçok üniversiteye sınavsız giriş yapabilirsin.

Bunun dışında, gidebileceğin lisede ağırlıklı olarak ileride kullanabileceğin bilgiyi alabilir; hatta seçmeli derslerin sayesinde meslek seçimini erken yaşında yapabilirsin.

Örneğin matematik, fen ve sosyal bilimler gibi zorunlu derslerin yanı sıra çizim, heykel, drama, bilgisayar bilimleri, marangozluk, muhasebe, grafik tasarım, metal işçiliği, gazetecilik, finans, işletme, aşçılık, çocuk gelişimi, hemşirelik, pazarlama, yabancı diller… gibi birbirinden farklı alanlara yönelik seçmeli derslere katılabilirsin.

(Bu seçmeli dersler her okulun olanaklarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bir lisede sanat alanına ağırlık verilirken, başka bir lisede bilgisayar ya da işletme alanına yönelik seçmeli dersler bulabilirsin.)

Ayrıca tercih edebileceğin birçok lisede üniversite başvurun sırasında seni bir adım öteye taşıyabilecek Uluslararası Bakalorya ya da Advanced Placement programlarını da bulabilirsin.

Yurt Dışında Lise Eğitimini İngilizce Alabilir ve Yabancı Dilini Geliştirebilirsin
Eğitimin sırasında İngilizce öğrenmenin ötesine geçebilir, sadece yabancı dilini değil kendini de fazlasıyla geliştirebilirsin.

Ancak öncesinde, yurt dışında lise eğitimi alabilecek seviyede İngilizce bilmediğini düşünüyorsan, bu sorununu, gideceğin lisenin kredili İkinci Dil Olarak İngilizce (ESL) dersleriyle giderebilirsin.

(Normal İngilizce dersleri yerine İkinci Dil Olarak İngilizce(ESL) derslerine 12. sınıfa kadar katılabilir, 12. sınıfta ise diğer öğrencilerle birlikte normal İngilizce dersi görebilirsin.)

Vaktinin tamamını da derslerle geçireceğini düşünme!!

Yurt Dışındaki Lise Eğitimin Sırasında Yeteneklerini Keşfedebilirsin
Yine okul içinde, hem yeni arkadaşlar edinebileceğin, hem çeşitli projelere katılabileceğin, hem de farklı alanlarda kendini geliştirebileceğin Satranç, Okul Yıllığı, Fotoğrafçılık, Anime, Müzik, Kitap, Spor, Robotik, Tiyatro, Dans, Uzay, Münazara… gibi çeşitli okul kulüplerine de katılabilirsin.

Ayrıca bu etkinliklere katılarak hem kredi kazanabilir, hem gelecekte yapmak isteyeceğin mesleği keşfedebilir, hem de üniversite başvurunu etkileyecek becerileri kendine kazandırabilirsin.

Yurt Dışında Lise için Eğitim Süreni Kendin Belirleyebilirsin
Yurt dışında alacağın lise eğitimini ister üniversite hayatını kolaylaştıracak bir adım olarak görebilir ve tamamını Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bir ülkede alabilir;

İstersen de kendini ve İngilizce’ni geliştirebileceğin bir değişim programı olarak görebilir ve birkaç dönem veya birkaç sene süresince lise eğitimini yurt dışında görebilirsin.

Ancak kararını kesinleştirmeden önce bütçene, eğitim planlarına ve yaşam tarzına uygun bir ülke seçerek bu yolda ilk adımı atabilirsin.

Örneğin ileride üniversite eğitimini İngiltere’de almayı planlıyorsan, lise eğitimini de bu ülkede tamamlayarak istediğin üniversiteye daha kolay kabul edilebilirsin.

Çünkü farklı ülkelerin lise eğitim sistemini kabul etmeyen İngiltere, üniversitelerine başvuran yabancı öğrencilerden, bir çeşit lise eğitimi sayılan A-Level ya da Foundation eğitimi görmelerini ister.

Ancak sen, lise eğitimini İngiltere’de alarak, bu süreçte yaşayabileceğin zaman kaybının önüne geçebilir ve İngiltere’deki üniversitelere daha kolay giriş yapabilirsin.

Eğer yurt dışına ilk çıkışın olacaksa, yabancı bir ülkede yaşamaya alışabilmek için, gerek okulda gerekse de kalacağın aile yanında daha yoğun ilgi görebileceğin ve daha sakin bir yaşam sürebileceğin Kanada’yı, yurt dışında lise eğitimin için tercih edebilirsin.

Ama hayallerinin peşinden koşmak istiyorsan, lise eğitimini Amerika’da da alabilirsin.

Yurt Dışında Lise Eğitim Sistemi
Yurt dışında lise eğitimin için tercih edebileceğin tüm ülkelerde, eğitiminin tamamı için 4 sene geçirebilirsin.

Lise eğitimi Amerika ve Kanada’da 9., 10., 11. ve 12. sınıftan oluşurken, İngiltere’de 10., 11., 12. ve 13. sınıftan oluşur. (İngiltere’de 9. sınıf liseye hazırlık olarak kabul edilirken, bu ülkede eğitimine 9. sınıftan da başlayabilirsin.)

Her ülkede ilk iki sene Matematik, Tarih, Coğrafya, İngilizce, Fen, Fiziksel Eğitim gibi zorunlu derslere katılırken, eğitiminin son iki yılında seni üniversiteye hazırlayacak, Yaratıcı Yazarlık, Ekonomi, İşletme, Pazarlama, Gazetecilik, İspanyol Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi…gibi çok çeşitli alanlarda seçmeli derslere yönelebilirsin.

Hatta bu son iki yılda sana ek bir diploma ve üniversiteye giriş kolaylığı sağlayacak olan, Uluslararası Bakalorya veya Advanced Placement eğitim programlarını da tercih edebilirsin.

Eğer yurt dışında lise eğitimine birkaç dönem ya da birkaç yıl için katılmayı planlıyorsan, derslerine daha kolay uyum sağlayabilmen ve Türkiye’deki okulunla benzer derslere katılabilmen için 9. ve 10. sınıfları tercih etmelisin.

Ama sen hem İngilizce seviyene hem de kendine fazlasıyla güveniyorsan, lise eğitiminin son seneleri için de yurt dışında bir liseyi tercih edebilirsin.

Yurt Dışında Devlet Liseleri ve Özel Liseler
Ülke seçimin konusunda bütçene öncelik veriyorsan, gidebileceğin her ülkede devlet liseleri ya da özel liseler arasından bir seçim yapabilirsin.

Hatta en az 1 sene ya da bir dönem gibi kısa süre için yurt dışında lise eğitimi almayı planlıyorsan, devlet liselerine başvurabilir ve geri döndüğünde zaman kaybetmeden Türkiye’deki eğitimine devam edebilirsin.

Bunun için Amerika’da bir yıllık değişim programı olarak adlandırılan J-1 vizesi ile Amerika’da devlet lisesi eğitimini ya da normal vize ile devlet veya özel lise eğitimini tercih edebilir;

Kanada’da ister özel liseleri, istersen de devlet liselerini tercih edebilirken, devlet liselerinde özel liselere kıyasla daha uygun bir ücret ödeyerek eğitim alabilir;

İngiltere’de ise sadece özel liseler arasından okul tercihini yapabilirsin.

(İngiltere’deki devlet liselerine, sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen yabancı öğrenciler kabul edilir.)

Sonunda hangi ülkeyi ya da hangi okulu seçersen seç, kesinlikle harika bir eğitim alacağından ve harika zaman geçireceğinden emin olabilirsin.

Kendine uygun bir seçim yapabilmen için yurt dışında lise eğitimi alabileceğin ülkeler hakkında daha detaylı bilgi alabilir ya da hemen bize ulaşabilirsin…

shape-29
GoWest

Kayıt Süreci

Bizim İçin Ne Dediler

Sevgili Öğrencilerimizin Geri Bildirimleri

client-banner-left