Amerika Liseleri

Lise eğitimini Amerika’da alarak, istediğin üniversiteye sınavsız ve etkileyici bir giriş yapabilirsin…
Eğer tercihin Amerika olacaksa, devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere iki farklı sistem içinden, gelecek hedeflerine ve bütçene uygun olanı seçebilirsin.

Amerika Devlet Liseleri
Amerika’daki devlet liselerinden birinde okumayı düşünüyorsan, Amerikan Hükümeti’nin onayladığı resmi kurumların sponsorluğunda, en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilirsin. Okul seçimini ise “district” denilen bölgelere göre yapabilirsin. Yaşamak isteyeceğin 3 bölgeyi seçerek, bu bölgeler içinden Türkiye’deki not ortalamana ve yeteneklerine uygun olan okula, devlet tarafından yerleştirilebilirsin. Eğer mezuniyetini Amerika’da gerçekleştirmeyi düşünüyorsan, bu en fazla 1 yıllık süreyi son senende değerlendirebilirsin. Ancak lise eğitiminin tamamını Amerika’da almayı düşünüyorsan, bir seneni devlet lisesinde, kalanını da bir özel lisede geçirerek, eğitim bütçeni daha hesaplı kullanabilirsin. Orada bulunacağın süre içinde de, okuluna çok yakın mesafede yaşayan bir ailenin yanında konaklayabilirsin.

Amerika’da Özel Lise
Amerika’daki özel liselerden birinde eğitim almayı düşünüyorsan, tercihine göre istediğin okulda, istediğin sürece eğitim alabilirsin. Ayrıca okul seçimini, yeteneklerine ya da üniversitede eğitim görmeyi düşündüğün alana göre de yapabilirsin. Eğer İngilizce seviyen lise eğitimin için yeterli değilse, bazı okullarda İngilizce hazırlık eğitimi görebilir ya da eğitimin sırasında İngilizce öğrenebileceğin derslere katılabilirsin.
Bunun için İkinci Dil Olarak İngilizce dersleri alabilir ve lise son sınıfa kadar normal İngilizce dersleri yerine bu derslerden kredi alabilirsin. Orada bulunacağın süre içinde de, okuluna yakın mesafede yaşayan bir ailenin yanında konaklayabilir ya da okul yurdunda kalabilirsin.

Amerika’daki Liselerde Eğitim Sistemi
Amerika’daki hem devlet liselerinde, hem de özel liselerde sınıflar 9, 10, 11 ve 12. sınıf olarak ilerler. Eğer lise eğitiminin tamamı yerine bir kısmını Amerika’da almayı planlıyorsan, ilk seneleri tercih etmelisin.
Çünkü diğer ülkelerde olduğu gibi ilk senelerde Matematik, İngilizce, Fiziksel Eğitim, Tarih, Coğrafya…gibi zorunlu derslere ek olarak az sayıda seçmeli derse katılabilirsin. Böylelikle Türkiye’deki derslerinle uyumu daha fazla yakalayabilirsin. Ancak Amerika’daki liselerin son senelerinde üniversitede eğitim görmek isteyeceğin alana yönelik, Finans, Ekonomi, Gazetecilik, Yaratıcı Yazarlık… gibi seçmeli derslere ağırlık verebilirsin. Bu derslerin benzerlerini Türkiye’deki okulunda bulmakta ve denklik sağlamakta zorlanabilirsin. Kısa süreli bir lise eğitimini tercih edeceksen Amerika’da 9. ya da 10. sınıf lise eğitimi alarak, hem derslerin arasında uyumu yakalayabilir, hem de İngilizce olarak göreceğin dersler için daha kolay konular üzerinden eğitim alabilirsin

Amerika’daki Liselerde “Advanced Placement Programı”nı da Tercih Edebilirsin. Amerika’daki devlet liselerinde de özel liselerde de bulabileceğin “Advanced Placement” eğitimini 11. ve 12. sınıfta alabilir ve üniversiteye hazırlık niteliğinde bir eğitim görebilirsin. Bu program dahilinde İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı ve Kompozisyon, Kalkülüs, İstatistik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Bilgisayar Bilimi, Dünya Tarihi, Avrupa Tarihi, Amerikan Tarihi, Amerikan Hükümeti, Karşılaştırmalı Hükümetler, Psikoloji, Stüdyo Sanatı, Portfolyo, İspanyol Dili, İspanyol Edebiyatı, Fransız Dili, Fransız Edebiyatı, Müzik Teorisi, Sanat Tarihi… gibi birçok konu içinden istediğin dersi seçebilir ve eğitimin sonunda her dersten sınava katılabilirsin. Gideceğin okula göre değişiklik gösterebilen bu kredili dersleri, normal okul derslerin yerine tercih edebilir, ayrıca ileride eğitim görmek istediğin üniversite Advanced Placement programını kabul ediyorsa, aldığın bu dersleri üniversitede de kredi olarak saydırabilirsin.

Amerika’daki Liselere Girişin ve Mezun Olabilmen için Gerekenler
15-18 yaşları arasında, gereken seviyede İngilizce ve not ortalamasına sahip bir lise öğrencisiysen, Amerika’da eğitim hayalini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. İngilizce seviyeni TOEFL veya IELTS puanınla belirtebilir, yabancı dil eksikliklerini de okul bünyesindeki İkinci Dil Olarak İngilizce dersleri alarak tamamlayabilirsin. Eğer Amerika’da lise eğitiminin tamamını almak ve oradan mezun olmak istiyorsan, eğitim alacağın okulun kendi mezuniyet koşullarını yerine getirmelisin. Bu koşulları gereken krediyi sağlamanın yanı sıra, çeşitli okul kulüpleri, spor ve sanat etkinliklerine katılarak da sağlayabilirsin.

Eğitim alabileceğin yüzlerce Amerikan lisesi için aşağıdaki okulları da inceleyebilir, aklına takılanlar konusunda ise hemen bize ulaşabilirsin…

shape-29
GoWest
Amerika Liseleri

Gösterilen sonuç sayısı: 11

GoWest

Kayıt Süreci