Neden Yurtdışında Lise Eğitimi?

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 18 Ara, 2018
  • 0 Yorum
  • 3 dk Okunur

Neden Yurtdışında Lise Eğitimi?

Yurtdışında lise eğitimiyle ilgili kısa bilgilerimizden yola çıkarak, büyük kararlara varabilir; hem eğitimin, hem kariyerin, hem de kişiliğin açısından kendine çok şey katabilirsin.

Yurtdışında Lise Eğitimi Alarak Üniversiteye Sınavsız Giriş Yapabilirsin

Lise eğitiminin tamamını yurt dışında alarak veya son iki seneni Amerika, İngiltere veya Kanada’daki bir lisede okuyarak, Türkiye veya farklı bir ülkede istediğin üniversiteye sınavsız giriş yapabilirsin.

Yurtdışında Lise Eğitimi Alırken Erken Yaşta Meslek Seçimi Yapabilirsin

Yurtdışındaki liselerde ilk sene matematik, fen, tarih, edebiyat… gibi temel dersler verilirken, son senelere doğru meslek ya da üniversiteye yönelik çizim, grafik tasarım, sosyoloji, psikoloji, liderlik… gibi seçmeli derslere ağırlık verilir.

Böylelikle lise eğitimini alırken, seçmeli dersler sırasında ilgi duyduğun alanı daha kolay belirleyebilir, hatta bazı dersleri üniversitede göreceğin derslerin yerine saydırabilirsin.

Lise eğitimini yurt dışında tamamlamayı düşünüyorsan, son senelerde seçmeli derslere ağırlık verilmesi, ve bundan dolayı hem akademik başarın hem de eğitim sistemine adaptasyonun için, eğitimine son sınıftan önce başlamanı önerebiliriz.

Yurtdışında Lise Eğitimine İstesiğin Sınıftan Başlayabilirsin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lise eğitimine ilk ya da ikinci sınıfta başlayarak, bu farklı sisteme daha kolay alışabilirsin.

Eğer üniversite eğitimin için de yurtdışında olmayı planlıyorsan, yurtdışında bir liseden mezun olarak daha avantajlı olabilirsin.

Bunun için lise eğitiminin tamamını Amerika, İngiltere veya Kanada’da alabilirken, bir dönem veya 1 sene için de bu ülkeleri ziyaret edebilirsin.

Kısa süreli ziyaretin sırasında hem yabancı dilini geliştirebilir, hem farklı bir kültürü tanıyabilir, hem de kendine daha fazla güven kazanabilirsin.

Yurtdışında İster Devlet, İstersen de Özel Liseye Gidebilirsin

Yurt dışında lise eğitimini bütçe açısından düşünüyorsan, ister devlet lisesine, istersen de bir özel liseye gidebilirsin.

Hatta gidebileceğin ülke ve okul seçeneklerine alternatif olarak, J-1 vizesi ile Amerika’da öğrenci değişim programını da tercih edebilirsin.

Oldukça uygun ücretlere J-1 vizesi ile lise eğitimi alırken,1 yıl süresince hem bir devlet lisesine gidebilir, hem de konaklama ücreti almayan gönüllü bir ailenin yanında kalabilirsin.

Yurtdışında Lise Eğitimin Sırasında, Aile Yanında ya da Öğrenci Yurdunda Konaklayabilirsin

Yurtdışında lise eğitimin sırasında, daha güvenli ve rahat edebileceğin bir ortam olması içi,n genellikle aile yanında kalabilirsin.

Ancak bazı özel okullarda, okul kampüsü içindeki öğrenci yurdunda da konaklayabilirsin.

İngilizce’yi Yaşayarak Öğrenebilirsin

Hem derslerin sırasında, hem günlük yaşamında, hem de ailenin yanında bol bol İngilizce pratik yapabilir; eve dönüşünde fazlasıyla akıcı bir yabancı dile sahip olabilirsin.

Ancak lise eğitimin için yeterli derecede İngilizce bilmediğini düşünüyorsan veya biraz daha pratik yapman gerektiğine inanıyorsan, okul bünyesinde kredisiz İngilizce derslerine katılabilir veya eğitimin öncesinde bir dil okuluna kaydolabilirsin.

Eğitimin için Amerika, İngiltere ya da Kanada Seçeneğini Değerlendirebilirsin

Eğer ileride İngiltere’de üniversite eğitimi almayı planlıyorsan, lise eğitimin için de kesinlikle İngiltere’yi tercih etmelisin.

Çünkü İngiltere eğitim sistemi üniversite başvurularında farklı ülkelerin lise diplomalarını kabul etmez.

Bunun için üniversite eğitimin öncesinde bir çeşit lise programı sayılan ve bir/iki yıl alan A-Level veya Foundation eğitimine katılmanı ister.

Ancak lise eğitimini İngiltere’de alarak, vaktini alacak bu programlara katılmadan, istediğin üniversiteye rahatlıkla başvurabilirsin.

Eğer yurtdışına ilk çıkışın olacak ve henüz kendine yeteri kadar güvenmiyorsan, lise eğitimin için kesinlikle Kanada’yı tercih etmelisin.

Daha sakin bir ülke olmasının yanı sıra, gerek aile yanında, gerekse de okulunda daha fazla ilgi görebilir, lise eğitimini Kanada’da alırken kendini evinde hissedebilirsin.

Ancak ilgini çeken Amerika ise, hayaller ülkesini keşfederken, hem çok şey öğrenebilir hem de fazlasıyla eğlenebilirsin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir