J-1 Vizesi ile Amerika Liseleri

J-1 vizesi ile Amerika’da lise eğitimi alarak, hem kültürel hem de akademik anlamda kendini geliştirebilirsin.

Bir kültürel değişim programı olarak kabul edilen eğitimin sırasında, hem Amerika’lı bir lise öğrencisi, hem de Amerika’lı bir aile ferdi olma deneyimini yaşayabilirsin.

Bu farklı kültürü keşfederken, kendi kültürünü de tanıtabilirsin.

Peki Neden J-1 Vizesi ya da J-1 Vizesi Nedir?
Dil okulu, yaz okulu, lise, üniversite… gibi Amerika’da alabileceğin her çeşit eğitim türü için F-1 vizesine başvurulur.

Ancak J-1 vizesi, kültürel değişim programları için verilen bir vize çeşididir ve eğitim sürenle sınırlıdır.

J-1 Vizesi ile Amerika’da Lise Eğitimi Alabilirsin
J-1 vizesi ile katılacağın bu kültürel değişim programı sırasında, Amerika’daki bir devlet lisesinde eğitim görebilirsin.

Sürelerine göre farklı çeşitleri bulunan bu değişim programı dahilinde ister, 12 ay süresince (Ocak ayından Aralık ayına kadar);

İster 10 ay süresince (Eylül ayından Haziran ayına kadar-Akademik Yıl);

İstersen de 5 ay süresince (ilkbahar veya sonbahar dönemi-Akademik Sömestr) Amerika’da bir devlet lisesine gidebilirsin.

J-1 Vizesi ile Amerika’da Lise Eğitimi Almayı, Bütçe Açısından Tercih Edebilirsin
J-1 vizesi ile Amerika’da lise eğitimi almayı tercih edersen, diğer programlara kıyasla eğitimin için çok daha uygun bir bütçe ayırabilirsin.

Bunun iki önemli nedeninden biri eğitimini devlet lisesinde alacak olman;

Diğeri ise eğitimin sırasında gönüllü bir ailenin yanında kalacak olmandır.

Gönüllü aile kavramını biraz daha tanımlamak gerekirse, diğer tüm eğitim programlarında aile yanı konaklama, öğrenci yurdu, öğrenci evi, otel… gibi bir konaklama çeşididir ve aile anlaşmalı olduğu okuldan belirli bir ücret alır.

J-1 vizesi alarak katılabileceğin bu kültürel değişim programı içinde ise aile gönüllü olarak, yani ücret karşılığı olmaksızın öğrencileri evinde ağırlar.

Eğitim giderlerin arasında konaklama ücreti olmadığı için de, kültürel değişim programı diğer yurtdışında lise programlarına göre daha uygun ücretlidir.

J-1 Vizesi ile Amerika’da Lise Eğitimi, F-1 Vizesi ile Alacağın Eğitimden Farklılıklar Gösterebilir
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi J-1 vizesi ile katılacağın lise eğitimi bir kültürel değişim programıdır.

Bu program dahilinde eğitim şekli ya da Amerika’da gidebileceğin liseler konusunda hiçbir farklılık yoktur.

Ancak normal vize ile, yani F-1 vizesi ile gitmek istediğin liseyi kendin seçebilirken, kültürel değişim programında, okuluna devlet tarafından yerleştirilirsin.
Yani seçim yapabilme hakkın oldukça kısıtlıdır.

Yine de endişen olmasın, çünkü bu yerleştirme, notların, okul başarın, hobilerin ve kişisel becerilerin gözönüne alınarak yapılır.

Ayrıca yapılan yerleştirme nadir olarak New York, San Francisco… gibi büyük şehirlere, ağırlıklı olarak da daha küçük ve sakin şehirlere yapılır.

Bunun nedeni farklı bir okul, farklı bir ev, farklı bir dil, farklı bir sistem… gibi alışık olmadığın bu ortama daha kolay adapte olabilmendir.

Daha az nüfuslu ve küçük okullarda değişim öğrencisi olarak daha fazla ilgi görebilir, derslerin konusunda öğretmenlerinden daha fazla yardım alabilir ve çeşitli okul kulüplerine katılarak daha kolay sosyalleşebilirsin.

Kültürel değişim programının bir başka farkını da aile yanı konaklamanda görebilirsin.

Yanında kalacağın aile sadece bir konaklama yeri değil, seni evlerinin bir ferdi gibi görecek olan, birlikte vakit geçireceğin, etkinliklerine katılabileceğin, ev sorumluluklarını paylaşabileceğin insanlardır.

Kısacası J-1 vizesiyle katılacağın bu kültürel değişim programının bir yarısı okulken diğer yarısı da ailedir.

Her iki tarafı da yaşarken Amerika’nın eğitim şeklini, dilini ve kültürünü daha kolay tanıyabilirsin.

J-1 Vizesi İle Amerika’da Lise Eğitimi Alarak Kendine Çok Şey Katabilirsin
Amerika’da lise eğitimi almanın en büyük avantajı, yabancı dilini yaşayarak geliştirecek olman.

Gönüllü ailen, okul arkadaşların ve derslerin yardımıyla akıcı bir İngilizce’ye sahip olabilirsin.

Yabancı dilini geliştirmenin yanı sıra ileride yurt dışında ve özellikle de Amerika’da üniversite eğitimi almayı planlıyorsan, eğitim sistemini daha yakından tanıyabilirsin.

Türkiye’deki eğitim sisteminden daha farklı olan Amerika liselerinde, aralarında ileride yapmak isteyebileceğin mesleği keşfetmene yardımcı olacak seçmeli derslere de katılabilirsin.

Böylece gelecekte yapmak istediğin işe lise sıralarında karar verebilir ve ilerideki eğitim hayatın için daha sağlam adımlar atabilirsin.

J-1 Vizesi İle Amerika’da Lise Eğitimi Hakkında Kısa Bilgiler
Programa daha kolay adapte olabilmen ve İngilizce pratik yapabilmen için program öncesinde kısa süreli bir hazırlık eğitimi alabilirsin.

Aile yanında kalan tek öğrenci sen olabilirsin. Ancak bazı aileler, farklı yerel dillere sahip ve farklı ülkelerden gelmek koşuluyla, iki öğrenciyi birden ağırlayabilir.

Ancak böyle bir durum için mutlaka haberdar edilir ve tercihine göre ister ailenin tek misafiri olabilir, istersen de bu deneyimi birlikte yaşayabileceğin bir ev arkadaşına sahip olabilirsin.

Bir kültürel değişim programı olması nedeniyle Amerika’da geçireceğin süre boyunca, yanında kaldığın ailenin bir ferdi sayılırsın. Bu nedenle de ailenin kurallarına ve sana verilen sorumluluklara uymalısın.

Program süresince okul ve aile yanındaki durumunu takip edecek bir yetkili tarafından her ay ziyaret edilebilirsin.

Ayrıca herhangi bir ihtiyacın olduğunda, gönüllü ailenin yanı sıra, oradaki temsilcinin yardımına başvurabilirsin.

Orada geçireceğin süre boyunca sadece gönüllü ailenin yanında kalabilirsin. (Başka bir akrabanın veya arkadaşının yanında kalamazsın.)

Kişisel harcamalarından kendi ailen sorumludur, bu nedenle cep harçlığını almayı unutma.

Dersler ve eğitim sistemi farklılıklarının önüne geçebilmek için, lisedeki son sınıf eğitimin öncesinde Amerika’yı ziyaret edebilirsin. Çünkü Amerika’daki lisende Türkiye’de göreceğinden daha farklı dersler alabilirsin.

Son olarak da Amerika’da gidebileceğin devlet liseleri için birkaç örneği Amerika’da lise sayfamızdan da inceleyebilirsin. (Kültürel değişim programındaki tek fark alacağın vize tipi olmasından dolayı yerleştirilebileceğin lise örneklerini Amerika’da Lise sayfamızda da bulabilirsin.)

shape-29
GoWest
J-1 Vizesi ile Amerika Liseleri
It seems we can't find what you're looking for.
GoWest

Kayıt Süreci