Sertifika – Diploma

Eğitim aldığın alanda kendini daha fazla geliştirmek ya da kariyerini tamamen farklı bir alana yönlendirip, hep hayalini kurduğun meslek için eğitim almak istiyorsan, yurt dışında bir sertifika ya da diploma programına katılabilirsin.

Üniversite ya da master eğitiminden daha kısa sürede tamamlayabileceğin ve çok daha az bütçe ayırabileceğin bu programlar sayesinde, uygulama ağırlıklı eğitim alırken, yabancı dilini de geliştirebilirsin.

Sertifika ya da diploma eğitimini genellikle üniversitelerde ya da bu tür eğitim programları sunan dil okullarında alabilirsin.

Yurt Dışında Sertifika Eğitimi mi yoksa Diploma Eğitimi mi?
“Sertifika mı, yoksa diploma mı?” diye sorarsan, ayırabileceğin zamana ve bütçeye göre, aralarından istediğini seçebilirsin.

En az 4 haftadan, en fazla 1 yıla kadar değişen programlar içinden, sertifika programını daha kısa sürede; diploma programını ise sertifikada göreceğinden daha fazla ders alarak, daha uzun sürede tamamlayabilirsin.

(“Diploma” kelimesinin aklını karıştırmaması için, üniversite ya da master eğitimi sonucunda alınan belgeden tamamen farklı bir şey olduğunu unutma. Sertifika gibi, diploma da kısa süreli mesleki eğitim alabileceğin bir program çeşididir. Yani tamamlaman sonucunda alacağın diploma belgesi, üniversite eğitimi sonucunda verilen diploma belgesinden tamamen farklıdır.)

Örneğin; bir okulda turizm üzerine eğitim almak için sertifika programına katıldığında, a, b ve c dersleri alarak programı 3 ayda tamamlarken; aynı alanda diploma programına katıldığında a,b,c derslerine ek olarak d, e ve f derslerini de alıp, programı 6 ayda tamamlayabilirsin.

Alan seçimine gelecek olursak, sağlık, mühendislik, işletme ya da bilgisayardan, sanata kadar her tür alanda, eğitim alabileceğin bir program ve okul bulabilirsin.

Ancak bazı okullarda, özellikle de sağlık ya da mühendislik gibi bir alanı seçmeyi düşünüyorsan, seçeceğin bölümle ilgili önceden üniversite eğitimi görmüş olman gerekebilir.

Yurt Dışında Sertifika ya da Diploma Eğitimin için Geçireceğin Süreyi Seçimlerine Göre Belirleyebilirsin
Sertifika ya da diploma programlarının harika avantajlarını merak ediyorsan, ilk olarak eğitim süreni ayırdığın bütçeye göre belirleyebilirsin. Çünkü sertifika ve diploma programlarında eğitim süresi, okuluna ve okulunda seçeceğin bölüme göre değişiklik gösterebilir.

Eğer eğitimini bir üniversitede alacaksan, aldığın dersleri master eğitimine saydırabilir ve fikrini değiştirdiğin takdirde, kalış süreni uzatarak, sertifika ya da diploma programından master eğitimine geçiş yapabilirsin.

Yurt Dışında Sertifika ya da Diploma Eğitimini İngilizce Alabilirsin
En az orta seviyede İngilizce ya da IELTS/TOEFL puanıyla katılabileceğin bu programlar sayesinde, hem gündelik İngilizce’ni, hem de mesleki İngilizce’ni fazlasıyla geliştirebilirsin.

Sertifika ve diploma programlarının en büyük avantajından bahsedecek olursak, eğitimin sonunda genellikle ücretli yada ücretsiz staj yapma imkanını sahip olabilirsin. Böylece yurt dışında çalışma deneyimi kazanabilirsin.

Eğitim hakkında bu kadar bilgi vermişken kalacağın yeri de unutmadık. Gitmek için seçebileceğin tüm ülkelerde, öğrenci yurdu gibi, okulunun sana sunacağı konaklama imkanlarından yararlanabilirsin.

Tüm anlatılanlar sonucunda, sertifika ya da diploma eğitimine katılma fikri aklına yattıysa, gitmek isteyeceğin ülkeyi seçerek bu sürecin ilk adımını atabilirsin.

Sertifika ya da Diploma Eğitimin için Planlarına Ülke Seçimiyle Başlayabilirsin
Eğer Amerika’yı tercih edersen, ister bir üniversitede, istersen de aradığın alanla ilgili programlar sunabilen bir dil okulunda eğitimini alabilirsin. Ayrıca, Amerika’nın “Optional Practical Training” imkanı sayesinde, 9 aydan fazla sürecek bir programa katıldığında, eğitimin sonrasında 1 yıl çalışma iznine sahip olabilirsin.

İngiltere’yi tercih edersen, eğitimini İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden birinde ya da sertifika/diploma eğitimi sunan bir dil okulunda alabilirsin. Özellikle de eğitime ayıracak vaktin kısıtlıysa, İngiltere’nin evine yakınlığını büyük bir avantaja çevirebilirsin.

Kanada’yı tercih edersen, ister bir üniversitede, istersen de aradığın alanla ilgili programlar sunabilen bir dil okulunda sertifika ya da diploma eğitimi alabilirsin. Ayrıca, 24 haftadan daha fazla sürecek bir programa katıldığında, haftada 20 saat çalışma izni alarak, cep harçlığına katkıda bulunabilirsin.

Avustralya’yı ise yasal çalışma imkanları, yaşama kolaylığı ve diğer ülkelere kıyasla daha hesaplı eğitim sunması açısından tercih edebilirsin. Ayrıca sertifika ya da diploma eğitimini, genellikle dil okullarında alabilirsin.

Yurt dışında sertifika ya da diploma eğitimi almak konusunda kararlı, ama ülkeler ve okullar konusunda kafan karışıksa; daha detaylı bilgi için sitemizi inceleyebilir ya da okul, program, konaklama ve fiyat konuları için hemen bize ulaşabilirsin…

shape-29
GoWest

Kayıt Süreci

Bizim İçin Ne Dediler

Sevgili Öğrencilerimizin Geri Bildirimleri

client-banner-left