Kitap Okuyarak İngilizce’ni Nasıl Geliştirirsin?

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 13 Eyl, 2019
  • 0 Yorum
  • 3 dk Okunur

Kitap Okuyarak İngilizce’ni Nasıl Geliştirirsin?

Diğer derslerinden İngilizce derslerine zaman kalmıyorsa, hafta sonu kursları için vaktin yoksa veya yurt dışında dil eğitimi alabilmek için yeterli bütçen yoksa…

Tabi ki, İngilizce öğrenirken bile kitaplar en iyi dostun olacaktır, özellikle de kitap okuma alışkanlığına sahip biriysen.

Ve henüz bu alışkanlığı edinmediysen, İngilizce’ni geliştirmek için, kitap okumaya başlayabilirsin.

İngilizce’yi kitaplardan öğrenmek veya bu yabancı dili kitaplarla geliştirmek biraz zaman alabilir, ancak çok etkili bir süreç olacağından emin olabilirsin.

Kitap okuyarak zihnini yeni kelimelere açabilir ve İngilizce öğrenme konusunda yeni bir seviyeye gelebilirsin.

Eğer bu işe okuma seviyenin üzerinde kitaplarla başlarsan hayal kırıklığına uğrayabilir, ancak adım adım ilerleyerek büyük başarıya ulaşabilirsin.

Çocuk Kitapları

İşe öncelikle çocuk kitaplarıyla başlayabilirsin. Bu kısa, basit ama eğlenceli kitaplar ile en azından anlayabildiğini hissedebilir ve emin ol ki İngilizce yazılmış çocuk kitaplarından bile yeni kelimeler öğrenebilirsin.

Kısa Hikâye Kitapları

Okuduğunu anlayabilecek seviyede İngilizce biliyorsan, kısa hikayelerden oluşan kitapları da tercih edebilirsin. Burada da önemli olan anladığını ve ilerlediğini hissederek bir sonraki seviyeye daha rahat geçiş yapabilmen. Ayrıca okumaların sırasında yanında mutlaka bir sözlük ve not defteri bulundurmalı veya telefonuna sözlük uygulamaları indirmelisin. Böylelikle yeni öğrendiğin kelimeleri not edebilir ve ara sıra bu notların üzerinden geçerek kelimeleri hafızana kaydedebilirsin. Başlarda sözlüğü çok sık kullanacak olsan da, ileride bu alışkanlığı bir kenara bırakabileceğinden emin olabilirsin.

Çok Satan Kitaplar

Bunun için bilinen, çok satan, hatta Türkçe çevirisi bulunan İngilizce kitapları da tercih edebilirsin. Çok satan kitapların İngilizce’yi yeni öğrenen biri için zor olabileceğini düşünme, çünkü çok satanlar genellikle basit İngilizce ile yazılan kitaplar olabilir. Bu kitapların çok satan olabilmesi için çok sayıda insana hitap eden nitelikte olması gerekir. Bu da çok satan kitapların ilgi çekici ve kolay anlaşılır olması gerekliliğini getirir.

Yabancı Yazarların İngilizce Kitapları

Kolay anlaşılır demişken, ana dili İngilizce olmayan yazarların İngilizce’ye çevrilmiş kitaplarını da öğrenme sürecin için değerlendirebilirsin. Böylelikle anadili İngilizce olan bir yazarın terimlerini anlamaya çalışmak yerine, yabancı yazarların İngilizce kitaplarını daha rahat algılayabilirsin. Hatta bu deneyime bir Paulo Coelho kitabıyla başlayabilirsin.

İlgi Alanına Yönelik İngilizce Kitaplar

Fantastik mi, bilim kurgu mu, romantik mi, biyografi kitabı mı yoksa, tarih ya da politika üzerine kitaplar mı? Hangisi ilgini çekiyorsa, İngilizce kitaplarını da ilgi duyduğun alana yönelik olanlar arasından seçerek, kitabının başına daha büyük bir hevesle oturabilirsin. Sadece sevdiğin şeyler için değil kariyerin konusunda seni geliştirecek ya da mesleki İngilizce’ne yardımcı olacak kitapları tercih edebilir ve kendine yabancı dilden fazlasını katabilirsin.

Filmi Çekilen Kitaplar

Eğer İngilizce roman okumak sana korkutucu geliyorsa, korkularını kitabı okumadan önce filmini izleyerek aşabilirsin. Çok satanlar arasında yer alan birçok kitabın filmini bulabilirsin. Böylece kitabı okumadan önce konu hakkında fikir sahibi olabilirsin. Bu arada filmi izlerken İngilizce alt yazı kullanmayı da deneyebilirsin.

İngiliz veya Amerikan Edebiyatı Klasikleri

Kendini tamamen hazır hissettiğinde edebiyat klasiklerine geçiş yapabilir ve seviyenin ne kadar ilerlediğini gözlemleyebilirsin. İngilizce edebiyat klasikleri konusunda belki biraz zorlanacak olsan da, bugün en basit haliyle kullanılan İngilizce’nin orijinalini klasiklerde bulabilir ve bu dile daha da hayran olabilirsin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir