İngiltere'de Lise

Belki evine biraz daha yakın olmak, belki hayalini kurduğun üniversitede okumak, belki de farklı bir yurt dışı deneyimi yaşamak için, lise eğitimini İngiltere’de alabilirsin… Ancak kesin kararını vermeden önce, İngiltere’deki lise eğitim sistemi hakkında biraz bilgi alabilirsin.
Üniversite Eğitimini İngiltere’de Almak İstiyorsan, İlk Adımı İngiltere’de Lise Eğitimi Alarak Atabilirsin… Üniversite eğitimini de özellikle İngiltere’de almayı planlıyorsan, lise eğitimini bu ülkede alarak, daha avantajlı olabilirsin. Çünkü İngiltere’deki üniversiteler diğer ülkelerin lise eğitim sistemini kabul etmez ve başvuru yapan yabancı öğrencilerden bir çeşit lise eğitimi sayılan, A Level programına katılmalarını ister.
Bu da, lise eğitimini kendi ülkelerinde tamamlamış olan yabancı öğrenciler için biraz zaman kaybına yol açabilir.
Ancak sen lise eğitimini İngiltere’de alarak, hem zaman kaybının önüne geçebilir hem de dünyadaki birçok üniversite için aranan koşullara erken yaşta sahip olabilirsin. 12. ve 13. sınıfta (Türkiye ve birçok farklı ülkede 11. ve 12. sınıfa denk gelen seneler) A Level eğitimi alarak, üniversitede eğitim almak istediğin bölüme hazırlanabilirsin.

İngiltere’de Lise Eğitim Sistemi Nasıldır?
İlk olarak diğer ülkelerle kıyaslandığında, İngiltere’nin tamamen farklı bir eğitim sistemi olduğunu aklında tutabilirsin.
İngiltere’deki lise eğitimini 10, 11, 12 ve 13. sınıftan oluşan 4 yıllık bir eğitim olarak kabul edebilir ve eğitimine 14 yaşından itibaren başlayabilirsin.
Bu dört sene içinde ilk iki yıl GCSE denilen eğitimi, son iki sene de A Level denilen eğitimi alabilirsin.

İngiltere Liselerinde 10. ve 11. Sınıf GCSE Eğitimi Nedir?
ve 11. sınıfta GCSE eğitimi alabilir ve farklı alanlarda hem zorunlu hem de seçmeli derslere katılabilirsin. GCSE derslerin için Matematik, İngilizce, Fizik, Kimya, Biyoloji, Yabancı Dil gibi konulara ek olarak 4 ya da 5 seçmeli ders alabilirsin.
(Ekonomi, İşletme, Psikoloji, Sanat, Tarih, Coğrafya, Drama, Hukuk, Muhasebe, Müzik, Fotoğrafçılık, Yabancı Dil gibi çok farklı alanlar üzerine seçmeli derslere katılabilirsin.)
2 senelik eğitiminin sonunda ise aldığın tüm derslerden birer sınava katılarak GCSE, yani “General Certificate of Secondary Education” belgeni alabilir ve İngiltere’deki lise eğitiminin son iki senesine geçiş yapabilirsin. (NOT; GCSE eğitimine hazırlık için 9.sınıftan da başlayabilir ve bu sene içinde zorunlu derslere ek olarak tüm seçmeli dersleri alabilirsin. Böylece 10.sınıfa geldiğinde daha önceden denemiş olduğun dersler içinden daha rahat seçim yapabilirsin.)

İngiltere Liselerinde 12. ve 13. Sınıf A Level Eğitimi Nedir?
İngiltere’deki lise eğitiminin son iki senesinde, yani 12. ve 13. sınıfa geldiğinde ise seni üniversiteye hazırlayacak olan A Level eğitimini almaya başlayabilirsin. A-Level eğitiminde ders seçimini (A Level’da ders seçimi çok önemlidir.) üniversitede okumak istediğin alana göre yapabilir ve bunun için en az 3 en fazla da 4 alan dersi seçebilirsin.
Örneğin üniversitede mühendislik eğitimi almayı planlıyorsan, A Level derslerin içinde Matematik, Fizik, Kimya, İleri Matematik gibi dersleri tercih edebilirsin. Ya da yabancı dil alanına yönelmeyi düşünüyorsan, A Level eğitimin için İngilizce, Fransızca ve Latince dersleri ile programını oluşturabilirsin. Alacağın bu temel dersler sayesinde de istediğin üniversiteye daha kolay giriş yapabilir ve eğitimine daha rahat uyum sağlayabilirsin.

İngiltere’de Lise Eğitimi Alabilmek için Yeterli Derecede İngilizce Bilmelisin. İngiltere’deki birçok lisede eğitim alırken yabancı öğrenciler için sunulan İngilizce kurslarına da katılabilir veya lise son sınıfa kadar kredi de alabileceğin İkinci Dil Olarak İngilizce derslerine de katılabilirsin.Ancak yeterli derecede İngilizce bildiğini düşünüyorsan, yabancı dil seviyeni IELTS sınavına katılarak belirtebilirsin.
Eğer GCSE eğitimi alacaksan en az 4.5 IELTS puanıyla, A Level eğitimi alacaksan da en az 5.5 ya da 6.0 IELTS puanıyla İngilizce seviyeni belirtmelisin.

İngiltere’de ister lise eğitiminin tamamını alabilir, istersen de birkaç dönem veya birkaç yıl İngiltere’de liseye gidebilirsin.
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi lise eğitiminin tamamını İngiltere’de alabilmek için, 9. sınıf(GCSE’ye hazırlık) ya da 10. sınıftan(GCSE eğitiminin ilk senesi) itibaren derslere başlayabilirsin.
Ancak sen bu eğitimi yurt dışı deneyimi kazanmak ve İngilizce öğrenmek için istiyorsan, birkaç dönem ya da birkaç yıl için de İngiltere’yi ziyaret edebilirsin. Bunun için bizim tavsiyemizi almak istersen, kısa süreli İngiltere ziyaretin sırasında GCSE eğitimini tercih edebilir, böylece Türkiye’deki derslerinle uyumu daha fazla sağlayabilirsin.
Çünkü GCSE eğitimi sırasında Matematik, İngilizce, Fizik, Kimya, Biyoloji…gibi pek çok benzer dersi alabilirken, A Level eğitiminde alan odaklı derslere katılabilir ve GCSE eğitimine kıyasla daha ağır dersler görebilirsin. İyi derecede İngilizce biliyorsan, İngiltere’de lise eğitimini daha kısa sürede tamamlayabilirsin. Bunun için 1 yıl süren hızlandırılmış GCSE eğitimine katılarak, A Level eğitimine geçiş yapabilirsin.

İngiltere’de lise eğitimin için özel liseleri tercih edebilirsin.
İngiltere’deki devlet liseleri kısa süreli değişim programları içindir ve uzun süreli eğitim sadece Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden gelen yabancı öğrencilere verilir. Bu nedenle İngiltere’de lise eğitimine sadece özel liselerde katılabilirsin.
Eğitimin için ilk okuldan itibaren eğitim veren büyük okulları tercih edebilirken, sadece GCSE ve A Level eğitimi sunan özel liseleri de değerlendirebilir, bunun için aşağıdaki okulları da inceleyebilirsin.

İngiltere’de Lise Eğitimi Alabilmek için Neler Gerekir?
Sistemi öğrendikten sonra İngiltere’deki liselere giriş koşullarını merak ediyorsan; eğitim gördüğün son senedeki not ortalaman ve son iki senedeki not dökümünle İngiltere’de istediğin özel liseye başvurabilirsin.
Okul başarın yüksek ancak İngilizce seviyen ya da IELTS puanın yeterli değilse, okulunda sunulan ek İngilizce derslerine katılabilirsin.
İngiltere’deki liselerde sınıfının dışında da kendini geliştirebilirsin.
Diğer ülkelerde olduğu gibi İngiltere’deki liselerde de birçok spor ve sanat etkinliği bulabilir, çok çeşitli okul kulüplerine katılarak kendini sınıf dışında da geliştirebilirsin.
Yurt dışındaki üniversitelere girişini de kolaylaştırabilecek bu etkinlik ve kulüpler sayesinde eğitim görmek istediğin alanı ve gelecekte yapmak isteyeceğin mesleği de daha kolay belirleyebilirsin.
Örneğin mühendislik okumak istiyorsan okulunun Robotik Kulübüne ya da gazetecilik eğitimi almak istiyorsan okul gazetesi kulübüne katılabilirsin.

Eğitimin Sırasında Nerede Kalabilirsin?
İngiltere’de alacağın lise eğitimin sırasında da istersen okulunun ayarlayacağı bir aile yanında, istersen de bir öğrenci yurdunda konaklayabilirsin.

Bunun için tercih edebileceğin İngiltere’deki özel liselere aşağıda birkaç örnek bulabilir; ya da eğitim seviyene, yaşına , kariyer planlarına, yeteneklerine ve yaşam tarzına uygun bir okul bulabilmemiz için hemen bize ulaşabilirsin…

shape-29
GoWest
İngiltere'de Lise

Gösterilen sonuç sayısı: 8

GoWest

Kayıt Süreci