Macaristan Üniversiteleri Hakkında

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 24 Haz, 2018
  • 0 Yorum
  • 1 dk Okunur

Macaristan Üniversiteleri Hakkında

Lisans eğitimi olarak da adlandırılan üniversite bireyin iş hayatında belli bir meslek edinmesi için gitmesi gereken yüksek öğretim kurumudur. YÖK’e bağlı olan üniversiteler bireye mesleki yönden eğitim verirler. Tıp fakültesi, hukuk fakültesi vb.

Yurtdışında eğitim son yıllarda revaçta olsa da geçmişten günümüze kadar süregelen bir durumdur. Geçmişte imkânı elverişli olan yani daha çok maddi olarak refahta olan kişilerin faydalanabileceği bir halken gelişen refah seviyesi sayesinde ve artan imkânlar sayesinde maddi durumun pek bir önemi kalmamış ve her birey kendisini daha iyi eğitebilecek nitelikteki yurtdışında bulunan üniversitelere gidebilme imkânına sahip olmuştur.

Yurtdışı eğitiminde Macaristan üniversiteleri hakkında konuşmadan önce Macaristan hakkında biraz bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz: denize kıyısı olmayan Macaristan Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Komşu olduğu ülkeler ise Avusturya, Slovenya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan üniversiteleri bakımından da kaliteli eğitim veren nitelikli bir eğitim sistemine de sahiptir.

AB ile uyum içerisinde eğitim veren Macaristan üniversiteleri YÖK denkliğine sahiptirler. Eğitim dili İngilizce olmakla beraber yurtdışında eğitim almak isteyen birey ayrıca herhangi bir sınava da ülke bazında girmesi gerekmemektedir. Macaristan üniversitelerine örnek verdiğimizde şunları sayabiliriz: Debrecen Üniversitesi, Budapeşte Teknoloji Üniversitesi, Dunauvaros Üniversitesi, Peç Üniversitesi Macaristan’da bulunan üniversitelere örnek verilebilir.

Macaristan’da yaşam ve sosyal giderleri incelediğimizde Avrupa’da üniversite eğitimi konusunda ekonomik yönden en rahat olan ülkelerden biridir Macaristan. Öğrencilerin yaşama alanları oldukça geniştir. İsteyen yurtlarda kalabileceği gibi isteyen 400-500 Euro’ya ev kiralayabilmektedir. Macaristan Üniversiteleri dünya çapında güçlü üniversiteler arasında bulunduğundan ve Macaristan bir öğrenci için yaşama konusunda özellikle maddi konuda sıkıntı çekmeyeceğinden yurtdışı eğitimi arasında en ideal ülkelerden biri olarak gözükmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir