Yurtdışında Lise Okumak için Bilmeniz Gerekenler

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 18 Ara, 2018
  • 0 Yorum
  • 3 dk Okunur

Yurtdışında Lise Okumak için Bilmeniz Gerekenler

Lise eğitimini yurt dışında alarak, hem karakterine hem de geleceğine büyük katkılarda bulunabilirsin.
Farklı bir kültürü tanırken, yabancı dilini ve akademik kariyerini geliştirebilir ve gelecek planlarına daha erken başlayabilirsin.

Lise Eğitimini Yurtdışında Alarak, İstediğin Üniversiteye Gidebilirsin

Yurtdışında lise eğitimi almanın en büyük avantajını üniversitede yaşayabilir,  eğitim görmek istediğin bölümü puan sonucuna göre değil, kendi istek ve hayallerine göre belirleyebilirsin.

İster lise eğitiminin tamamını Amerika, İngiltere veya Kanada gibi bir ülkede alarak, istersen de lisedeki son bir veya iki seneni yurtdışında tamamlayarak, üniversite sınavına katılmadan, gerek Türkiye’de gerekse de yurt dışında istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

Ayrıca yurt dışındaki liseler, son senelerinde meslek ve üniversite hayatına yönelik bir eğitim verdiği için, yapmak isteyeceğin mesleği veya okumak isteyeceğin bölümü daha lise sıralarında keşfedebilirsin.

Örneğin matematik, fen, tarih gibi temel dersleri ilk senelerde alırken, ilerleyen senelerde çizim, mimarlık, grafik tasarım ya da mühendislik… gibi seçmeli derslere katılabilirsin.

Hatta üniversite planlarına göre seçebileceğin bu derslerin bazılarını, özellikle de okulunda “Advanced Palcement” programı varsa, üniversite derslerin yerine de saydırabilirsin.

Yurtdışında Lise Eğitimi Alırken Yabancı Dilini de Geliştirebilirsin

Amerika, İngiltere, Kanada gibi, ana dili İngilizce olan bu ülkelerden birini lise eğitimin için tercih edersen, yabancı dili yaşayarak öğrenebilirsin.

Okul hayatının yanı sıra, eğitimin süresince yanında kalacağın ailenle ya da okul arkadaşlarınla, bol bol İngilizce pratik yapabilirsin.

Ancak yurt dışında lise eğitimi alabilecek seviyede İngilizce bilmediğini düşünüyorsan, okulunda ek İngilizce derslerine katılabilir ve bol bol İngilizce’ye maruz kalarak, hızlı bir şekilde kendini geliştirebilirsin.

Eğitimine İstediğin Sınıftan Başlayabilirsin

Yurt dışında lise eğitimi almak için geçireceğin süreyi, planlarına ve isteklerine göre kendin belirleyebilirsin.

Yurt dışında lise eğitimini ister bir dönem, ister bir yıl süresince alabilir veya tüm lise hayatını Amerika, İngiltere ya da Kanada’da geçirebilirsin.

Bu ziyareti bir yurt dışı deneyimi olarak yaşamak, yeni bir kültürü tanırken yabancı dilini de geliştirmek istiyorsan, bir dönem veya bir yıl için Amerika, İngiltere veya Kanada’daki bir lisede eğitim almayı tercih edebilirsin.

Eğer lise eğitimi alabileceğin ülkelerden birinde üniversite eğitimi de almayı planlıyorsan, ziyaretinle gideceğin ülkeye ve eğitim sistemine daha kolay adapte olabilir, bunun için de lise eğitiminin tamamını veya son bir iki senesini yurt dışında alabilirsin.

Yurtdışında Bütçene Uygun Lise Eğitimi Alabilirsin

Bütçe konusunda endişeleniyorsan, yurtdışında bir devlet lisesine veya özel liseye gidebilirsin.

Eğitimin için konaklama giderlerini de düşünecek olursak, seçeceğin okul türüne göre aile yanında veya okulunun öğrenci yurdunda konaklayabilirsin.

Yurt dışındaki devlet liselerinde eğitim almayı tercih edersen aile yanında konaklayabilir, eğer özel liseleri tercih edersen ister aile yanında, istersen de okul yurdunda kalabilirsin.

Gidebileceğin tüm ülkelerde hem devlet, hem de özel lise seçeneği bulunurken, hepsine alternatif olarak Amerika’da J-1 vizesi ile de lise eğitimine başvurabilirsin.

Bir çeşit öğrenci değişim programı sayılan J-1 vizesi ile Amerika’da lise eğitimi almayı tercih edersen, hem devlet lisesinde eğitim görebilir, hem de konaklama için ücret almayan gönüllü bir ailenin yanında kalabilirsin.

Lise Eğitimini Yurtdışında Alarak Kendini Geliştirebilirsin

Yurtdışında lise eğitimi alırken, farklı bir ülkeyi ve kültürü tanımanın avantajlarını da yaşayabilirsin.

Farklı bir kültürü tanıyarak ufkunu genişletirken, kendi başına olmayı, kendi kararlarını almayı ve kendi çözümlerini yaratmayı da öğrenebilirsin…

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir