Yurt Dışında Eğitim için Amerika mı, Yoksa İngiltere mi?

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User Avataradmin
  • 02 Eyl, 2019
  • 0 Yorum
  • 6 dk Okunur

Yurt Dışında Eğitim için Amerika mı, Yoksa İngiltere mi?

Yurt Dışında Eğitim için Amerika mı, Yoksa İngiltere mi?

İster yurt dışında dil eğitimi ister lise eğitimi ister üniversite ya da yüksek lisans eğitimi olsun, Amerika mı, yoksa İngiltere mi sorusu her öğrencinin aklında bulunan bu soruyu, eğitim hedeflerine göre yanıtlayabiliriz;

Yurt Dışında Dil Eğitimi için Amerika mı, yoksa İngiltere mi?

Yurt dışında dil eğitimi söz konusu olunca, birçok öğrencinin aklını ilk bu soru meşgul eder. İlk bilmen gereken, birbirinden bir okyanusla ayrılan bu iki ülke arasında, yol masrafların dahil olsa da büyük bir fiyat farkı yoktur. İngilizce eğitimin için İngiltere’nin Londra, Cambridge, Oxford gibi; Amerika’nın ise New York, Los Angeles, California gibi büyük şehirlerini tercih edersen, daha büyük bir eğitim bütçesi ayırabilirsin. Ancak Amerika’da da İngiltere’de de daha az bir eğitim bütçesi için Boston, Chicago, Seattle, Brighton, Manchester, Bath… gibi farklı şehirleri tercih edebilirsin. Her iki ülkede de sana farklı eğitim lokasyonları sunabilecek çok şubeli dil okulları ya da bahsettiğimiz gibi daha hesaplı şehirlerde bulunan butik dil okulları bulabilirsin. İngilizceyi Amerika’da mı, yoksa İngiltere’de mi daha iyi öğrenebilirim diye merak ediyorsan, her iki ülkede de genel İngilizce, yoğun İngilizce, mesleki İngilizce, sınavlara ya da üniversiteye hazırlık için İngilizce… gibi ihtiyacına uygun eğitim programları sunan dil okullarını bulabilirsin. Ayrıca hem Amerika’da hem de İngiltere’de konakladığın ve dil eğitimi aldığın şehrin yanı sıra ulaşım imkanları sayesinde, farklı şehirleri ya da görmek istediğin yerleri  ziyaret edebilirsin. Eğer yurt dışında dil eğitimi için Amerika mı, yoksa İngiltere’mi sorusu için daha fazla bilgi almak istersen de bu konuyla ilgili yurtdışı dil okulları sayfamıza bir göz atabilirsin.

Yurt Dışında Lise Eğitimi için Amerika mı, yoksa İngiltere mi?

Hedefin Amerika ya da İngiltere’de lise eğitimi almaksa, bu iki ülke arasında seçimini farklı etkenlere göre yapabilirsin. Ancak yurt dışında bir de üniversite hayalin varsa, lise eğitimini Amerika ya

da İngiltere’de alarak, hedeflerine daha kolay ulaşabilirsin. Söz konusu lise eğitimi ise, her iki ülkenin de farklı eğitim sistemleri bulunduğunu bilmelisin. Lise eğitimini Amerika’da almak istersen, bütçene ve hedeflerine göre özel liseleri ya da devlet liselerini tercih edebilir ve en az bir dönem, en fazla da 4 yıl süresince Amerika’da okuyabilirsin. Amerika’daki devlet liselerinde, Amerikan Hükümeti’nin onayladığı resmî kurumların sponsorluğunda, en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilirsin. Eğer lise eğitiminin tamamını bu ülkede almayı düşünüyorsan, devlet lisesi eğitimin sonrasında bir özel liseye de devam edebilirsin. (Veya Amerika’daki tüm lise eğitimini bir özel lisede tamamlayabilirsin.) Lise eğitimini Amerika’da alarak çok iyi derecede İngilizce öğrenebilir, Amerikan kültürünü yakından tanıyabilir ve başta Amerika olmak üzere birçok ülkede istediğin üniversiteye daha kolay giriş yapabilirsin. İngiltere’de lise eğitimi almayı planlıyorsan, Amerika’dan daha farklı bir eğitim sistemiyle karşılaşabilir; ancak ileride hayalin İngiltere’de üniversite ise, lise eğitimin için mutlaka İngiltere’yi tercih etmelisin. İngiltere üniversiteleri farklı ülkelerin lise eğitim sistemlerini kabul etmediği için, yabancı öğrencilerden üniversite eğitimi öncesinde, bir çeşit lise eğitimi sayılan, A Level veya Foundation programlarına katılmalarını ister. Ancak sen lise eğitimini İngiltere’de alarak bu zaman ve bütçe kaybının önüne geçebilirsin. Amerika liselerinden başka bir fark olarak da yabancı bir öğrenci olarak İngiltere’de sadece özel liselerde eğitim alabilirsin. Amacın İngiltere’yi ziyaret ederek hem İngilizceni geliştirmek hem de yurt dışı deneyimi kazanmaksa, en az 1 dönem veya birkaç yıl için İngiltere’de lise eğitimi alabilirsin. Lise eğitiminin tamamını İngiltere’de alarak da başta İngiltere olmak üzere, birçok üniversiteye kolaylıkla giriş yapabilirsin. Lise eğitimini İngiltere’de alarak, çok iyi derecede İngilizce öğrenmenin yanı sıra yeteneklerini ya da ilgi alanlarını okul sıralarında keşfederek, ileride severek yapacağın mesleği genç yaşında belirleyebilirsin. Kısaca söylemek gerekirse, ister İngiltere’yi istersen de Amerika’yı seç, sonunda seni üniversiteye hazırlayacak ve kendini tanımanı sağlayacak harika bir lise eğitimi alabilirsin. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istersen yurt dışında lise sayfamızı  ziyaret edebilirsin.

Yurt Dışında Üniversite/Master Eğitimi için Amerika mı, yoksa İngiltere mi?

Yurt dışında üniversite eğitimi konusunda Amerika ve İngiltere ülkeleri arasında gidip geliyorsan, kararını hedeflerine, yeteneklerine ve en önemlisi de bütçene göre netleştirebilirsin. Her iki ülkede de birbirinden iyi ve dünyaca ünlü üniversiteleri bulabileceğinden emin olabilir, ancak her iki ülkenin de farklı eğitim koşulları bulunduğunu aklında bulundurabilirsin. Öncelikle her iki ülke için de gerekli seviyede İngilizce bilmeli ve seviyeni TOEFL veya IELTS gibi sınavlarla belirtmelisin. Yeterli seviyede İngilizce bilmiyorsan, başvurabileceğin çoğu üniversitede İngilizce hazırlık eğitimine veya ek İngilizce derslerine katılabilirsin. Ama ziyaretin öncesinde yabancı dil konusunda kendini geliştirerek, Amerika’da da İngiltere’de de üniversiteye kabulünü kolaylaştırabilirsin. Eğer hedefin Amerika’da üniversite eğitimi almaksa, bu süreci 4 yılda tamamlayabilirsin. Amerika’da 2 yıllık özel üniversiteleri (Community College olarak adlandırılır) de tercih edebilir, 4 yıllık üniversitelere göre giriş koşulları daha kolay olan bu okulları da değerlendirebilirsin. Yabancı dilin yeterli seviyede ve not ortalaman başvuru koşullarına uygunsa, 4 yıllık devlet üniversitelerini de tercih edebilirsin. Bir alternatif olarak da başlangıcı 2 yıllık özel üniversitede yapıp, sonrasında 4 yıllık devlet üniversitesinde Amerika’daki eğitimini tamamlayabilirsin. İngiltere’de üniversite eğitimi almayı planlıyorsan, Amerika üniversitelerinden daha farklı koşullarla karşılaşabilirsin. İngiltere üniversiteleri yabancı ülkelerin lise eğitim sistemini kabul etmediği için, üniversite eğitimin öncesinde bir çeşit lise eğitimi sayılan eğitim programlarına katılabilirsin. 3 yıl sürecek olan İngiltere’deki üniversite eğitimin öncesinde 2 yıllık A level eğitimi veya üniversitede eğitim alacağın alana yönelik 1 yıllık Foundation programlarından istediğine katılabilirsin. Yüksek lisans/master eğitimi içinse, tercih edeceğin bölüme ya da üniversiteye göre iki ülke arasında seçim yapabilirsin. Çünkü her iki ülkede de en az 1 en fazla da 2 yıl süresince yüksek lisans/master eğitimi alabilir ve eğitim bütçesi açısından ikisi arasında büyük bir fark bulamayabilirsin. Ek olarak yeterli not ortalamasına veya İngilizce seviyesine sahip değilsen Amerika’da da İngiltere’de de ön hazırlık programlarına katılabilirsin. Eğitim sistemi ve İngilizce yeterlilik etkenlerinin yanı sıra, yurt dışında üniversite eğitimi için Amerika mı, yoksa İngiltere’mi sorusunu, eğitim almak istediğin bölüme, lisedeki not ortalamana ve yeteneklerine göre cevaplayabilirsin. Daha detaylı bilgiyi gerektiren bu konu için yurt dışında üniversite  sayfamızı inceleyebilir ya da hemen bize ulaşabilirsin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir